Topograf Online
Forum de discuţii pentru topografi
Lista Forumurilor Pe Tematici
Topograf Online | Lista de useri | Reguli | Cauta | Inregistrare | Login

CHAT GENERAL | CHAT TOPOGRAF | POZE TOPOGRAF

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie.ro:
sexy_angel2000
Femeie
25 ani
Bucuresti

cauta Barbat
35 - 59 ani

Topograf Online | Promote Your Page Too
Topograf Online / Autorizari / Autorizarea si masterul... Moderat de dora3mira, doru2  
Autor
Mesaj Pagini: 1
djxhouse
Membru Platinum
Mesaj Privat

Din: Tg. Secuiesc
Inregistrat: 22-10-2006
Postari: 597
Legea spune ca daca ai master, durata de stagiul profesional se reduce cu 1 an. Adica stagiul profesional va fi de 1 an.

Acum intrebarea mea este...
masterul trebuie sa fie in domeniu sau nu?
ca nimeni nu stie exact.

Va multumesc


04-09-2008 18:51:41
   
John Doe
Moderator
Mesaj Privat

Din: Sibiu
Inregistrat: 07-07-2008
Postari: 3320
Daca as avea master in ...pomicultura (de exemplu), crezi ca m-ar ajuta cu ceva la topo ? Eu cred ca nu. Iti trebuie in topografie, geodezie, cadastru, poate si cartografie, sau ce alte discipline "asimilate" or mai fi.

05-09-2008 08:01:00
E-mail  
djxhouse
Membru Platinum
Mesaj Privat

Din: Tg. Secuiesc
Inregistrat: 22-10-2006
Postari: 597
asa ziceam si eu...
ms 


05-09-2008 09:28:33
   
John Doe
Moderator
Mesaj Privat

Din: Sibiu
Inregistrat: 07-07-2008
Postari: 3320
djxhouse:
Ce-am zis mai inainte era o parere, deductie personala, fara sa fi citit atunci, pe moment, legislatia. Dar, daca asa ziceai si tu, uite un extras din L16/2007:

Art. 11. – (1) În vederea dobândirii dreptului de semnătură geodezul absolvent îşi poate desfăşura activitatea profesională ca stagiar pe o perioadă de 2 ani, în condiţiile legii, sub îndrumarea unui geodez cu drept de semnătură.
(2) După împlinirea perioadei de stagiu prevăzute la alin. (1), geodezii stagiari pot primi drept de semnătură în condiţiile art. 8.
(3) Pentru absolvenţii de geodezie cu diplomă de master durata stagiului profesional se reduce cu un an.

Oare ti-a scapat ce scrie la art.11, pct. (3) ?
Acum ne-am lamurit complet, cred. Nu stiu care sunt acei "nimeni" care nu stiu exact, dar tind sa cred ca nu s-au prea uitat prin hârtoage, mai degraba dau crezare zvonurilor, dupa ureche.

Toate bune,

Modificat de John Doe (05-09-2008 16:32:32)


05-09-2008 16:31:37
E-mail  
djxhouse
Membru Platinum
Mesaj Privat

Din: Tg. Secuiesc
Inregistrat: 22-10-2006
Postari: 597
atunci... la urma urmei cum este? 

06-09-2008 12:35:18
   
haiducu
Membru nou
Mesaj Privat

Inregistrat: 04-01-2007
Postari: 15
Eu sunt absolvent de geodezie....si am si master DAR IN PROTECTIA MEDIULUI ....
Iar conform legii ....sunt absolvent si am si master ....DEOARECE OGR E CONDUS DE ******(scuzati expresia)  NU AU SPECFICAT ACOLO CE FEL DE MASTER....DE ACEEA LEGEA E CONFUZA.
Si ar trebui sa se sesizeze cineva pe acolo si sa mai faca un paragraf ....mai explicit.


15-09-2008 17:54:07
   
djxhouse
Membru Platinum
Mesaj Privat

Din: Tg. Secuiesc
Inregistrat: 22-10-2006
Postari: 597
las asa.. nu te mai agita.. ca e legea e facuta in asa fel sa fie interpretabila...
si nu doar in cazul ogr-ului...
asa in general in romania...

numai bine haiducule 


15-09-2008 21:47:29
   
dangolesti
Vizitator




haiducu a scris:

......si am si master DAR IN PROTECTIA MEDIULUI ......

cu scuze pentru tardivitatea postului, in baza masterului ce-l posezi, ai facut cumva un studiu de mediu in mediu contaminat cu virusul vacii nebune???

haiducu a scris:

....DEOARECE OGR E CONDUS DE DOBOTICI(scuzati expresia).....

am convingerea ca de fapt esti nascut faptic cu 7 ani mai tarziu decat este precizat in acte, iar aceasta precizare nu sunt sigur ca ai inteles-o chiar si cu un master in protectia mediului.
altfel i-ti doresc tot binele din lume si multa, dar multa minte ca nu strica si-ti trebuie


07-12-2008 04:02:20
   
allcad
Membru nou
Mesaj Privat

Inregistrat: 23-05-2009
Postari: 36
In cazul asta, daca in decurs de un an fac master-ul si concomitent  lucrez cu carte de munca echivaleaza doi ani de vechime? Deci ma pot autoriza practic dupa un an? Intreb pentru ca stiu o persoana care s-a autorizat la 24 de ani si dupa calculele mele nu sunt sigura ca a avut timp sa faca facultate + 2 ani de stagiu...

12-08-2009 22:53:37
   
John Doe
Moderator
Mesaj Privat

Din: Sibiu
Inregistrat: 07-07-2008
Postari: 3320
Deci, lucrezi un an si vrei sa se considere doi ? Nu merge. Masterul nu e durata in munca, din cate stiu eu.
Poate respectivul a mers la scoala la 6 ani si n-a facut armata, poate s-a angajat din timpul facultatii...


13-08-2009 08:19:48
E-mail  
allcad
Membru nou
Mesaj Privat

Inregistrat: 23-05-2009
Postari: 36
Am inteles! Deci, ma inscriu la master la toamna, dupa ce termni master-ul  ma  angajez cu carte de munca inca un an si apoi ma pot autoriza.
Multumesc!


13-08-2009 09:33:57
   
kod
Membru Platinum
Mesaj Privat

Inregistrat: 05-05-2008
Postari: 997

allcad a scris:

In cazul asta, daca in decurs de un an fac master-ul si concomitent  lucrez cu carte de munca echivaleaza doi ani de vechime? Deci ma pot autoriza practic dupa un an? Intreb pentru ca stiu o persoana care s-a autorizat la 24 de ani si dupa calculele mele nu sunt sigura ca a avut timp sa faca facultate + 2 ani de stagiu...


poate ca persoana care sa autorizat la 24 ani, are studii de lunga durata, adica 5 ani?! te-ai gandit la asta ? sau doar colegiul de 3 ?


13-08-2009 16:18:58
E-mail  
allcad
Membru nou
Mesaj Privat

Inregistrat: 23-05-2009
Postari: 36
Daca ai colegiu de trei eu stiam ca perioada de stagiu e de 3 ani. Nu stiu daca pentru 5 ani se faca doar un an de stagiu... Eu am facut 5 ani ca am prins sistemul vechi dar nu cred ca ma pot autoriza doar dupa un an... mi s-ar parea putin.

17-08-2009 23:26:07
   
ancka
Membru Gold
Mesaj Privat

Inregistrat: 17-03-2009
Postari: 323
inainte de a posta anumite chestii care nu sunt "logice" pt unii,allcad mai bine citesti regulamentul de autorizare...
nu de alta, dar se incarca acest forum cu lucruri care nu-si au rostul.

Modificat de ancka (18-08-2009 00:21:05)


_______________________________________
“Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere”

18-08-2009 00:17:40
   
John Doe
Moderator
Mesaj Privat

Din: Sibiu
Inregistrat: 07-07-2008
Postari: 3320
Corect. Dar in regulament nu scrie foarte clar daca vechimea in munca e valabila de la Burebista incoace sau numai dupa terminarea studiilor, de care or fi ele.
Am vazut oameni care au facut studii postliceale, au mai stat cateva luni sa-si faca vechimea si s-au autorizat. Nu stiu daca asta functioneaza ca un precedent, dar de aici pricep ca nu te intreaba nimeni daca vechimea in munca (si domeniu) o ai dinainte sau de dupa studii. Totusi, cel mai bine e sa intrebati oamenii care decid asta. Ce va spun eu e doar ceea ce am vazut.


18-08-2009 09:01:15
E-mail  
ancka
Membru Gold
Mesaj Privat

Inregistrat: 17-03-2009
Postari: 323
pai banuiesc ca atat timp cat nu se specifica foarte clar in acest regulament, cred ca cel mai bine ar fi sa il luam ca atare si sa nu mai incerca sa il interpretam...
parerea mea.


_______________________________________
“Atunci când îţi vei găsi drumul în viaţă să fii sigur că poţi merge pe acesta, şi foarte important este, ca acest drum să-ţi facă plăcere”

18-08-2009 09:32:03
   
B.Camelia
Membru nou
Mesaj Privat

Inregistrat: 10-06-2008
Postari: 6

allcad a scris:

Daca ai colegiu de trei eu stiam ca perioada de stagiu e de 3 ani. Nu stiu daca pentru 5 ani se faca doar un an de stagiu... Eu am facut 5 ani ca am prins sistemul vechi dar nu cred ca ma pot autoriza doar dupa un an... mi s-ar parea putin.


Indiferent daca ai colegiu de 3 ani sau daca ai terminat o facultate de 5 ani tot un an iti trebuie vechime pe cartea de munca.
Vechimea pe cartea de munca se considera dupa ce ai terminat facultatea pentru ca inainte sa iti iei diploma nu esti inginer.


19-08-2009 07:12:47
E-mail  
allcad
Membru nou
Mesaj Privat

Inregistrat: 23-05-2009
Postari: 36

John Doe a scris:

Corect. Dar in regulament nu scrie foarte clar daca vechimea in munca e valabila de la Burebista incoace sau numai dupa terminarea studiilor, de care or fi ele.
Am vazut oameni care au facut studii postliceale, au mai stat cateva luni sa-si faca vechimea si s-au autorizat. Nu stiu daca asta functioneaza ca un precedent, dar de aici pricep ca nu te intreaba nimeni daca vechimea in munca (si domeniu) o ai dinainte sau de dupa studii. Totusi, cel mai bine e sa intrebati oamenii care decid asta. Ce va spun eu e doar ceea ce am vazut.


Asa este,aveti dreptate! Oricum, voi incerca sa iau legatura cu cineva de la ancpi care se ocupa de asa ceva.
O zi buna!


19-08-2009 08:57:46
   
Pagini: 1    
Mergi la
Dezvoltat de 3X Media International
Forum Gratis


 

View Topograf Online on LinkedIn